Åpenbart er det bare en måte for en økonom å gå ned i vekt! Den vanskelige! Ja, må ikke tro noe kommer gratis her i gården. Det betyr enkel matematikk. Ja, eller er det egentlig sånn?
Jeg bestemte meg for å gjøre et uhøytidelig vitenskapelig eksperiment av denne kongstanken om å gå ned noen kilo før ferien. Hver uke skal jeg gjøre noen endringer, for å se om det gir noen merkbar effekt, og hver torsdag skal jeg regne ut underskuddet av kaloriforbruket gjennom uka, (håper for Guds skyld det blir underskudd), og så skal jeg regne ut hva vekttapet bør være matematisk. Fredag morgen får jeg sjekke vekta og får fasiten!
Hmm.. Dette kan jo bli riktig så morsomt! Ja, såfremt det virker da.
UKE1:
Jeg har altså inntatt 10 518 kalorier denne uken, daglig et snitt på 1500 kalorier, og har forbrent 11 200kalorier bare ved å være våken og litt bevegelig. Alt der har jeg klart å få et underskudd ut fra det faktum at jeg skal forholde meg til et relativt ordinært kosthold. Ingen store grep er tatt. Menyen har inneholdt både kake, softis og potetgull i tillegg til vanlig mat.
I tillegg har jeg forbrent 3255 kalorier på å være i aktivitet. Det gir et totalt underskudd på 3937 kalorier.
Hvis jeg deler det på 7000 kalorier (som utgjør et kilo) blir det et betegnet vekttap på 0.56 kg.
I dette tempoet vil vektreduksjonen før ferien matematisk utgjøre 4,49 kg. Det er jo langt unna hva jeg planla, på 6 kg totalt og 0,75 kg i uka!
Ok, det betyr at jeg må få ytterligere fart på stumpen, ellers klare jeg ikke de 6 kiloene jeg mener er realistisk, for da skulle jeg hatt et kaloriunderskudd på 5250 kalorier denne uka. Jeg har altså forbrent 1313 kalorier for lite for å klare målet på 0,75 kg i uka.
Da gjenstår det bare å sjekke fasiten..
Og resultatet… (trommehvirvel).. 0,8 kg! Jeg klarte det selv om matematikken sa det ikke kom til å gå. Ok, det var ganske nært synes jeg, og takk Gud at det ikke var økning. Fortsetter det slik, vil jeg rekke 6,4 kg, som ikke er veldig langt unna 6 kg!
Da fortsetter vi. I tillegg vil jeg endre på TO faktorer neste uke. Det legges inn en styrketreningsøkt i uka, og vanninntaket skal aldri være under 1,5 liter om dagen. Det blir hardt for ei som ikke liker vann. “For det smaker jo ingenting!”
Hva gjør man ikke i vitenskapens navn?
Kommer et innlegg fra meg om dette i dag
Morsomt, her skal det testes ut en mengde strategier. Just for fun
Har jo privat PT hjemme, så det mangler ikke på rådgivning og formaninger, men alt skal prøves tenker jeg!